Microsoft zapowiada nowe narzędzie: Microsoft IoT Central

Microsoft wspiera Internet Rzeczy. Już wkrótce na rynku zadebiutuje Microsoft IoT Central, narzędzie ułatwiające samodzielne wdrażanie i zarządzanie IoT. Microsoft wprowadził już skierowany do firm produkcyjnych Azure IoT Suite Connected Factory, a także Time Series Insights – rozwiązanie wspierające analizę i wizualizację danych.

Microsoft IoT Central, działający w modelu SaaS (Software-as-a-Sevice), został ogłoszony pod koniec zeszłego tygodnia.

IoT (Internet Rzeczy) to bardzo silnie rozwijający się trend, określany jako kolejny po technologiach mobilnych i chmurowych, akcelerator cyfrowej transformacji. Internet Rzeczy to technologia zakładająca rozmieszczanie czujników i sensorów w przedmiotach użytkowych, czy przestrzeniach miejckich lub produkcyjnych. Zadaniem tych sensorów jest zbieranie danych, które pozwalają na przykład na wykrywanie anomalii. Wraz z rozwojem technologii IoT domy i miasta stają się inteligentne, ułatwiając życie ich mieszkańcom.

Wdrożenie rozwiązań IoT wiąże się jednak z różnymi wyzwaniami. Firmom może brakować wyszkolonych pracowników, którzy byliby w stanie wprowadzić te rozwiązania w życie. Microsoft IoT Central to rozwiązanie skierowane właśnie do takich organizacji. Wspiera firmy, które chcą samodzielnie rozwijać rozwiązania IoT, ale nie posiadają odpowiednich zasobów czy wiedzy eksperckiej.

Microsoft IoT Central

Azure IoT Suite Connected Factory i Time Series Insights

Microsoft IoT Central bazuje na Azure IoT Suite i to na tym pakiecie mają być oparte rozwiązania dla firm. Jedną z nowości jest Azure IoT Suite Connected Factory, skierowany do firm produkcyjnych. Dzięki wykorzystaniu IoT i przesyłaniu zbieranych na bieżąco danych do Azure, firmy zyskują wgląd w proces wytwórczy w czasie rzeczywistym. Co może zyskać zakład produkcyjny dzięki wykorzystaniu Connected Factory? Przede wszystkim decyzje mogą być podejmowane w oparciu o najaktualniejsze dane, produkcja zaś zoptymalizowana, tak, aby osiągać jak najlepsze wyniki. Bez utraty wysokiej jakości, przy niższych kosztach oraz ilości generowanych odpadów.

Nowy serwis Time Series Insights, zapewnia analizę danych, oraz ich wizualizację. Dzięki temu narzędziu możliwa będzie analiza danych zebranych dzięki użyciu IoT. Pozwoli to na wykrywanie trendów czy anomalii oraz analizy przyczynowo – skutkowe danych.

Wykorzystanie technologii IoT może przynieść firmom liczne korzyści i dać im przewagę nad konkurencją, ale jest też wyzwaniem. Teraz dzięki technologiom i narzędziom Microsoft, IoT może być wykorzystywane przez jeszcze więcej organizacji, dając im nowe źródła dochodów a także poprawiając customer experience.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaletach IoT dla Twojego biznesu? Napisz do nas!