Microsoft Build 2017: Sztuczna inteligencja w centrum uwagi

Przedstawicielie Microsoft dużo uwagi poświęcili rozwiązaniom klasy AI, podkreślając ich coraz większą rolę w ekspansji nowych technologii. Rozwój mocy obliczeniowej w chmurze, rozbudowane algorytmy, oparte na ogromnych ilościach danych- dzięki nim potencjał sztucznej inteligencji może zostać w pełni wykorzystany.

Wiele zastosowań dla rozwiązań AI

Sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie nie tylko w wielu  branżach- od bankowej po dystrybucyjną, ale również w procesach biznesowych od sprzedaży i marketingu, do rekrutacji.

Dzięki jej zastosowaniu, jak pisze Microsoft, ludzka pomysłowość nie będzie już ograniczana przez braki technologiczne a sztuczna inteligencja wesprze realizację nowych pomysłów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wieloletni rozwój i inwestycje w mechanizmy machine learning, rozpoznawania mowy czy obrazów. Ciężka praca opłaciła się i obecnie deweloperzy mają ogromny wachlarz możliwości jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji i jej implementację. Dodatkowo, tworząc dedykowaną platformę na której znajdą się narzędzia i serwisy, Microsoft chce zrealizować cel przybliżenia rozwiązań AI wszystkim zainteresowanym. Nie tylko deweloperom, ale też data scientists, entuzjastom technologii oraz studentom.

Sztuczna inteligencja dla każdego dewelopera

Microsoft Cognitive Services to zbiór rozwiązań pozwalających na budowanie aplikacji na różne platformy. Oparte są o silne algorytmy przy jednoczesnym wykorzystaniu niewielkiej ilości kodu. Obecnie Cognitive Services to  29 różnych rozwiązań. Zawiera na przykład mechanizmy rozpoznawania twarzy, obrazów, emocji, mowy, wielojęzykowych tłumaczeń, dekonstrukcji i szukania na bazie wideo etc. Wykorzystując Cognitive Services, deweloperzy mają szeroki wachlarz możliwości i zastosowań do wykorzystania w swoich customowych projektach. Stworzone zostało także Laboratorium Cognitive Services, w ramach którego deweloperzy mają realny wpływ na rozwój społeczności i rozwiązań AI.

Microsoft Build (//build/), to coroczna konferencja organizowana z myślą o inżynierach oprogramowania i twórcach stron internetowych, korzystających z systemów Windows, Windows Phone, Microsoft Azure i innych technologii firmy Microsoft. 

Zobacz relację z tegorocznej edycji, która odbyła się w Seattle w dniach 10-12 maja 2017: Build 2017

Źródło: Blog Microsoft